top of page

BELGESEL FİLM NEDİR?

Tarihe tanıklık eden her doküman belge niteliğindedir. Dolayısıyla tarihle ilgili bir TV veya film çekimi yapmak için bilimsel kaynaklardan yararlanmak gerekir. Bu durum doğa, hayvanlar, astronomi gibi bilimsel içerikli de olabilir, şiir gibi edebi içerikli de olabilir. Sonuçta bu tarz çekimler için mutlaka dokümanlardan yararlanılır.

Dokümanların ana malzeme olmasından dolayı bu tarz yapımlara “belgesel nitelikli” denir. Dokümantere yapım da demek mümkündür. Belgesel film seçenekleri kendi içinde alt dallara da ayrılabilen önemli bir uzmanlık alanıdır. Zira dünya gerçekliğini doğru aktarmak için uzmanların toplanarak münazara edebileceği ortamları gerektirir.

Bu yüzden bütün belgesel çekimlerinde ilgili bilim uzmanları da danışmanlık yapar. Ayrıca devletin önemli arşiv kaynaklarından da yararlanılabilir. Doğa belgeseli çekmekse diğer türlere göre daha az uğraş gerektirir. Ancak her belgeselin yorucu, emek verici tarafı vardır. Tabi bu çekimlerde mutlaka estetik kaygılar dikkate alınacaktır.

(Kaynak:www.kanalmedya.net)

bottom of page